Založ si blog

Stavba domu – 08. Časový odhad

Pre predstavu koľko času môže uplynúť od rozhodnutia, že si kúpime pozemok až po možný začiatok výstavby domu uvádzam nasledovný príklad.

Hľadanie vhodného pozemku môže trvať roky, ale ak vychádzame z predpokladu, že si vyberáme len z aktuálnych ponúk a dohodneme si obhliadky v čo najkratšom možnom čase, tak by sme si teoreticky mohli nájsť vhodný pozemok tak do 2 týždňov.

Samotná kúpa pozemku a čakanie kým na katastri prebehne zmena majiteľa zaberie tak 1 mesiac, počas ktorého si nájdeme geodeta a začneme hľadať projektanta/architekta. Následne zmena majiteľa odberných miest elektriny, vody, plynu a vypracovanie výškopisu a polohopisu zaberú spolu približne 1 mesiac. Ďalej práca architekta – vypracovanie štúdie 2 týždne  a vypracovanie projektu nejakých 6 týždňov. Za nejaký 1 mesiac by sme mohli získať vyjadrenia všetkých dotknutých strán k projektu.

Po podaní žiadosti o stavebné povolenie budeme približne mesiac čakať na stavebné povolenie a ďalšie dva týždne, kým nadobudne právoplatnosť s tým, že sa nikto počas nich voči rozhodnutiu neodvolá.

Môžeme počítať, že od rozhodnutia kúpiť si pozemok až po začatie stavby uplynie nejakých 7 mesiacov, ak by niektoré z vyššie spomenutých bodov trvali o niečo kratšie, môžeme počítať pol roka. V praxi sa často vyskytnú nejaké komplikácie, ktoré tento čas predĺžia. Zároveň treba počítať s tým, že stavebná firma nezačne stavať ihneď ako máme právoplatné stavebné povolenie, ale podľa jej vyťaženosti môžeme čakať na začiatok stavby zopár mesiacov.

Skúsime odhadnúť približný čas od začiatku stavby po ukončenie kolaudácie. Časy sú len orientačné a môžu sa líšiť od stavby k stavbe.

Hrubá stavba môže so zohľadnením toho, že zopár týždňov treba čakať na vytuhnutie betónu pri základnej doske a neskôr venci trvá približne 3 mesiace.

Holodom so zohľadnením toho, že treba nechať vyschnúť omietky a neskôr aj poter podlahy a určité práce v interiéri a exteriéri je možné vykonávať súbežne, trvá približne 4 mesiace.

Dom na kľúč môže trvať približne 2,5 mesiaca. Úprava exteriéru trvá približne 1 mesiac. Kolaudačné konanie trvá približne 1 mesiac.

Ak počítame, že práce nebudú na seba súvisle nadväzovať a niektoré štádiá výstavby budú trvať o niečo kratšie, prípadne úprava exteriéru by sa realizovala súbežne s domom na kľúč, tak samotný čas od začiatku stavby po sťahovanie môžeme odhadnúť na nejaký 1 rok. Samozrejme musíme začať stavať vo vhodnom období, aby sme neboli prinútení dlhšie čakať na vysušenie vlhkosti, ktorá vznikne pri mokrých procesoch a v zime sme v uzavretej hrubej stavbe robili práce, ktoré je možné vykonávať.

Ak počítame, že pred stavbou potrebujeme pol roka a na stavbu rok, v ideálnom prípade sa po rozhodnutí, že ideme stavať dom, môžeme nasťahovať o rok a pol.

Táto doba sa môže predĺžiť aj v prípade, že sa vyskytne situácia, ako napríklad po druhej vlne pandémie, že je nedostatok polystyrénu, dreva, tehál a iných materiálov. V takejto situácií sa nám môže stať, že na dodávky stavebného materiálu budeme čakať aj niekoľko mesiacov.

Tag: , ,

Stavba domu – 15. Po stavbe

23.07.2021

Po postavení domu si vybavíme odvoz odpadu a zistíme si v akých intervaloch prebieha odvoz, akým spôsobom je v lokalite riešený zber separovaného odpadu a pod. Vybavíme si poskytovateľa internetu a televízie. Keďže budeme používať mobil na telefonovanie a prípadne aj na dáta, zistíme, aké pokrytie má operátor v našej lokalite a ak by sme [...]

Stavba domu – 14. Kolaudácia

23.07.2021

Po ukončení požadovaných prác, keď je stavba už skoro hotová, môže prebehnúť kolaudácia. Kolaudácia je rozhodnutie o tom, že stavbu je možné užívať resp. v nej bývať. Prebehne pri nej kontrola, či je používanie stavby bezpečné z hľadiska ochrany zdravia obyvateľov, životného prostredia, požiarnej ochrany… Stavba musí mať hotovú strechu [...]

Stavba domu – 13. Exteriér

23.07.2021

Čo sa týka exteriéru, tak spomeniem nejaké tipy na práce, ktoré bude treba zrealizovať, ako aj veci, s ktorými bude treba ešte počítať v rozpočte. Z vonkajšej časti domu bude treba namontovať vonkajšie vypínače a osvetlenie, anténu prípadne satelit, po pridelení čísla domu pripevniť tabuľku s číslom na dom (prípadne vstupnú bránu). Na terasu je dobré [...]

odpadky, vrecia, skládka

Bratislava si bude odpad triediť sama. Vallo zaplatil Vassal EKO 3,9 milióna eur

20.09.2021 23:26

Hlavné mesto vypovedalo zmluvu platnú do júla 2022.

bundestag

Týždeň do nemeckých volieb: Konzervatívci sa doťahujú na SPD

20.09.2021 23:08

Väčšinu by podľa prieskumu získali štyri možné koalície.

Ján Babjak

Pri návšteve pápeža sa covidom nakazil arcibiskup

20.09.2021 22:14

Babjak má len mierne príznaky choroby.

Boris Kollár

Koalícia ide ďalej v pôvodnom zložení. Teda s Kollárom

20.09.2021 21:32, aktualizované: 23:40

Na koaličnej rade sme konštruktívne spolupracovali v pôvodnom zložení, uviedla Zemanová.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 4425x
Priemerná čítanosť článkov: 277x

Autor blogu

Kategórie

Archív